جستجو

شناسه تست : Calreticulin

CALR mutation , CALR gene mutation , Calreticulin mutation analysis (MPN)

بررسی ژن Calreticulin:

ژن Calreticulin (CALR) مسئول تولید پروتئین Calreticulin می باشد. عملکرد دقیق داین پروتئین مشخص نیست، اما به نظر می رسد که در تاخوردگی صحیح پروتئین های جدید، حفظ سطح مناسب کلسیم در سلول ها و برخی از سایر عملکردهای سلولی دخیل است. جهش های ژن CALR همراه با نئوپلاسم های مغزاستخوان است که منجر به تولید بسیاری از سلول های خونی می شوند. این اختلالات خونی در مجموع با عنوان نئوپلاسم بیش تکثیری مغزاستخوان (نئوپلاستیک پرولیفراتیو /MPN ) شناخته می شوند. آزمایش جهش CALR جهت کمک به تشخیص و طبقه بندی MPN ها می باشد. شایان ذکر است که این جهش بعد ازجهش JAK2، از شایع ‌ترین‌ ناهنجاری های ژنتیکی می ‌باشد که در % 25-20 از بزرگسالان با ترومبوسایتمی اساسی (ET) و %30-25 از بزرگسالان با میلوفیبروز اولیه (PMF) دیده می‌شود و به ندرت در افراد با لوسمی میلومنوسیتیک مزمن (CMML) ، لوسمی میلوئیدی حاد (AML)، سندروم میلودیسپلاتیک (MDS) و لوسمی میلوئید مزمن (CML) وجود دارد. بیمارانی که ژن CALR آنها جهش یافته است، بقاء آنها بیشتر از بیماران با جهش‌های JAK2  یا MPL (لوسمی میلوپرولیفراتیو) می‌باشد. همچنین این افراد نسبت به دیگر افراد ترومبوسایتمی اساسی با جهش مثبت JAK2، با خطر کمتری برای ترومبوز مواجه هستند. ضمنا جهش ژنCALR  مرتبط با MPN ها، یک جهش سوماتیکی می ‌باشد؛ بنابراین قابلیت انتقال به نسل بعد را ندارد.

 

انواع جهش های ژن CALR و تفاوت آن ها:

علبرغم اینکه بیش از 50 نوع از جهش های ژن CALR  شناخته شده است، فقط دو نوع (تایپ 1 و 2) از این واریانت ‌ها با MPN  مرتبط هستند که در آزمایش Conventional PCR (PCR معمولی) تشخیص داده می ‌شوند.

در صورت افزایش قابل توجه تعداد هموگلوبین، هماتوکریت، گلبول های قرمز و پلاکت‌ها و همچنین شک برانگیز بودن نتایج حاصل از بررسی اسمیر خونی به میلوفیبروز به همراه علائم و نشانه‌های MPN، در این صورت باید تست‌ های ژنتیکی، از جملهCALR mutation analysis، انجام گیرد.
در برخی موارد MPN ها یا علائمی ندارند یا برخی از علائم را نشان می ‌دهند و گاهی ممکن است علائم از سال‌ها قبل از تشخیص، به صورت خفیف بماند. این علائم عبارتند از تعداد غیرطبیعی سلول های خونی، بزرگ شدن طحال (splenomegaly) یا کبد (hepatomegaly)، درد در ناحیه شکم، کبودی، سردرد و سرگیجه، لخته شدن غیرطبیعی و بیش از حد خون، خونریزی آسان، مشکلات بینایی، ضعف و خستگی.
نیازی به آمادگی خاص از قبیل ناشتا بودن و … نیست.
نمونه خون محیطی (وریدی / بازویی) و مغز استخوان

این آزمایش به روش مولکولی جهت تشخیص سریع انجام می شود.
✔ نتیجه مثبت گزارش می کند که شخص احتمالا نئوپلاسم میلوپرولیفراتیو(MPN)، علی الخصوص ترومبوسایتمی ضروری(ET) یا میلوفیبروز اولیه(PMF) دارد.
✔ نتیجه منفی تست گزارش می کند که جهش CALR تشخیص داده نشده است. البته این امکان هم وجود که فرد یک جهش غیرمعمول از این ژن را داشته باشد. بنابراین منفی بودن نتیجه تست،MPN را رد نمی‌ کند.

طراحی درمان هدفمند برای MPN از این جهت که با مشخص شدن نوع جهش می ‌توان درمان خاص آن را طراحی کرد و به صورت هدفمند درمان را پیش برد، بسیار امیدوار کننده می ‌باشد.